İçeriğe atla

Saç Ekiminde FUE Tekniği

FUE TEKNİĞİ (Foliküler Ünite Ekstraksiyonu Tekniği)

FUE Nedir?
Son zamanlarda saç nakil işleminde kullanılmakta olan teknolojinin gelişmesi ile ortaya çıkmış ve ektirme işleminde zirve yapmış diyebileceğimiz bir yöntem tekniğidir. FUE tekniği kelime anlamı olarak kıl kökünün alınma şeklini ifade etmektedir. Kıl kökünü FUT olduğu gibi blok halinde değil de ondan farklı olarak tek tek alınma tekniği olarak tanımlayabiliriz.

FUE tekniği ilk olarak 2003 yılında uygulanmış ve o zamandan itibaren giderek yaygınlaşmaya başlamıştır. Daha önceleri kıl kökleri 1,5 mm’lik boru şeklinde olan aletler yardımı ile almaktaydı. Teknolojinin gelişmesi ile zamanla bu aletler 1,2 mm’ye kadar düşmüş ve daha sonrasında seri üretime geçmiştir. Günümüzde halen çok yaygın bir şekilde kullanılmakta olan ve seri üretimi devam eden 1,2 mm’lik aletler piyasada yer almaktadır. Gerçekten bu tekniğin sadece kıl kökü nakli yapan merkezlerin kullanılmakta olan aynı zamanda mantığını kavramış olan uzmanlar tarafından bu aletler 0,6 mm’ye kadar indirilmiş ve kullanılmaktadır. Hatta günümüzde bazı merkezlerin 0,3 mm ile alımlar yapılmaktadır; ancak 0,3 milimetrelik çapta yer alan boruların kullanımı yaygın değildir. Günümüzde merkezlerin çoğunlukla 0,6 mm’lik çaptaki boru aletleri kullanılmaktadır. Bu işlemin sonucunda çok az bir hasar ile ekim işlemi uygulanmaktadır. Eski yöntemlerle kıyaslayacak olursak gerçekten bu saç ekim yönteminde neredeyse yok diyebilecek kadar hasar oluşmaktadır. Aynı zamanda buna bağlı olarak da iş gücü kaybına kesinlikle sebep olmamaktadır. Bu yöntem diğer yöntemlerden farklı olarak, bir ameliyat değildir. İşlem sonrasında ameliyata bağlı olan yara izi, kanama, yara açılması, enfeksiyon kapması, ağrı gibi ameliyat risklerini kesinlikle taşımamaktadır.

FUE tekniğinde tek tip olarak ekilecek olan alandaki operasyonda cildi kesmeden ve kıla istenilen ölçüde açı verilerek ekim yapma işlemi yapılmaktadır. Bu bilinen etkili teknikler günümüzde kullanılan yöntemler arasında gerçeğe en yakın olan ve en doğal görünümü sağlayan yöntem diyebiliriz. Bu işlerle uğraşan uzmanlara göre ektirme tekniğinin FUT saç ekim tekniğinden daha gelişmiş ve daha kullanışlı olduğu bildirilmektedir. Özel uçlu mikro motorlar sayesinde tek tek alınarak saçsız alanlara doğal saç çıkışını ve aynı zamanda yönünü belirleyerek yerleştirilmiş olan bu sistem günümüzde çok yaygın olarak kullanılmakta olan bir sistemdir. Günümüzde birçok yöntem sayesinde yapılmaktadır. Uzman cerrahlar tarafından da önerilmekte olan bu sistem birçok hasta tarafından da tercih edilmektedir.

FUE tekniğinin özellikleri şunlardır;
›Saç alınan bölgede dikiş ve kesi izi kesinlikle olmaz.
›Köklerin alınmış olduğu bölgede 0.6 milimetreden küçük çaplı sıyrıklar oluşur, bu sıyrıkları sadece birkaç gün içinde kapanır ve kesinlikle bırakmaz.
›Elde edilmiş olan kök sayısına ve açıklığına bağlı olarak uygulanmakta olan alanda santimetrekare başına 50-60 saç kökü ekmek mümkündür.
›Kullanılmakta olan bu teknikte ense bölgesinden alınmakta olan saçların sakal ekimi, bıyık ekimi ve kaş ekimi kullanılmaktadır.
›Aynı zamanda operasyon yapıldıktan sonra çok az bir ağrı olması ve iyileşme süresinin çok kısa olması bu yöntemin tercih edilme nedenlerinden bir tanesidir diyebiliriz.
›Bu yöntemle saç ektirdikten sadece 6 ay sonra gözle görülecek kadar gelişme elde edilir ve sadece 1-1.5 yıl içerisinde saçların kendisine ait olan aynı karakterde ve aynı renkte çıkmaya başlaması da bu saç ekimi tekniğinin tercih edilmesine nedendir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir