İçeriğe atla

Saç Ekimi Nasıl Yapılır ?

Saç Ekimi Nasıl Yapılır ?

Saç dökülmesinden genellikle erkekler şikâyetçi olmaktadır. Kısacası erkekleri ilgilendiren bir konu diyebiliriz. Saç dökülmesi sorunu yaşayan bir erkeğin genetik faktörlerden dolayı etkilendiği bilinir. Özetle, bir erkeğin babasında, amcalarında ya da dedesinde vs. saç dökülmesi gibi sorunlar var ise sonraki dünyaya gelen kişilerde de görülme sıklığı yüksektir. Bizim sülalede kimsenin saçı dökülmüyor diyen insanlara da tanık olduğumuz kesindir. Bunun cevabını ise stres ’den kaynaklı saç dökülmesi diyebiliriz. Saçlarınızın dökülmesi sonucu kel kalmanıza tek çözüm ektirme işlemidir. Peki, saç ekimi nasıl yapılır bu konumuzda detaylı bir anlatım gerçekleştireceğiz. İki yöntemle ekim işlemi yapılmaktadır. FUE ve FUT olarak isimlendirilen bu teknikler kısaca kafanızın saç yoğunluğu fazla olan bölgeden alınarak seyrek olan yerlere eklenme işlemlerini kapsamaktadır. Donör bölge olarak ta nitelendirilen saç yoğunluğunun fazla olan bölgesinden saç seyreltilmeden yapılmaktadır.

Ekim yapılırken iki teknikten faydalanmak gerekir. Ekim işlemi nasıl yapılır adlı konumuzda ilk olarak FUE tekniği ile ekimin nasıl yapılacağına değineceğiz. Ekim işlemine başlamadan önce donör saha olarak adlandırılan bölgelerden 0.7 ve 0.8 mm. Çapında bazı yöntemler ile saç sökme işlemi yapılır. Ense olarak tabir edilen bölgeler genellikle iki kulak üstü ya da iki kulak arası olan bölgelerden alınan saçlar, kafanızın en çok neresi dökülmüş ise, daha doğrusu siz nereye ekilmesini ön görmüş iseniz o bölgeye transfer edilir. Saç transferi yapılmadan önce saçınızın yoğun olan bölgelerinden alınan saçlar, büyük bir özen ve titizlikle bulundukları alandan kök şeklinde çıkarılmaktadır. Bunun için belirlenmiş teknoloji cihazları ile teker teker çıkarma işlemi yapılır. Bu cihazların ismi ise, mikro motor ve manuel punch olarak adlandırılmıştır. Ektirme işlemi yaptırmak isteyen kişiler internet üzerinden bir takım aramalarda bulunurlar. Bunun en başında saç ekimi nasıl yapılır şeklinde olmaktadır. Karşınıza çıkan birçok bilgi sizi yönlendirebilmekte dedir. Saç operasyonu gerçirme konusunda tereddüttü olan kişilerin internet üzerinden bir takım araştırmalar yaparak nasıl yapıldığını ya da birçok konuda neler yapıldığını öğrenebilirler. Gerekli durumlarda videolar izleyerek çok basit bir işlem olduğunu da görebilirler. Ekim işlemi öncesi yapılan araştırmalar daha çok ikna edici yazılar olabilmektedir.

FUT tekniğine göre FUE tekniği daha çok tercih edilmektedir. İlk yöntem FUT tekniği olmuş olup, FUE tekniği en son bulunan yöntemler arasındadır. Her iki yöntem aslında aynı kapıya çıkmaktadır. Sadece saç köklerinin alındığı bölgeler değişik ve birbirinden farklı yöntemle alınmaktadır. FUE tekniği daha çok tercih sebebi ve yaygın olanıdır. Özel yöntemlerle elde edilen saçlara greft ismi verilmiştir. Greftler saçın az olduğu yere ya da hiç olmadığı yerlere özel kanallar açılarak yerleştirilmesi sonucu gerçekleşir. Bu işlemler can acıtır mı sorusunun cevabını ise lokal anestezi altında yapıldığı için böyle bir acı problemi yaşanmamaktadır. Ektirme konusunda karar verdiyseniz ilgili saç ekim merkezine gittiğinizde doktorunuz sizi muayene eder ve kaç seansta biteceğine ve ne kadar greft’e ihtiyacın olduğuna karar verir. Örneğin, 3 seansta biter denilen işlem şu şekilde ilerlemektedir. İlk seans bittiğinde en az 6 ay ara verilmelidir. Bazı durumlarda 12 ay beklemeye kadar süre uzar. Kısacası her seans arası beklemek önemlidir.

Saç ekimi işleminin sağlıklı bir şekilde sonuçlanması ve istenilenin başarılabilmesi için, saç alınacak olan saç hücrelerinin sağlıklı olması gerekir. Donör saha olarak adlandırdığımız alandaki saçların kalınlığı ve sıklığı çok önemlidir. Saç ekilecek bölgenin ekilen saçı beslemesi için yeterli olması gerekir. Alınan saçlar yeni yerlerinde rahat bir şekilde beslenebilmelidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir